Historie
Víte o tom, že nohejbal je sport, který přišel na svět u nás v Československu? Jeho historie sahá přibližně až do roku 1922, kdy dorostenci sportovního klubu Slavia v Praze na Letné začali hrát tzv ,,fotbal přes provaz“. Místo provazu to byly však kolikrát i naskládané lavičky nebo záclony, které plnily funkci sítě, jak ji známe dnes. Nohejbal využívá prvků z fotbalu, volejbalu a tenisu.
V roce 1941 se postupně nohejbal stává součástí fotbalových tréninků Slavie i Sparty. Legendární fotbalista Josef Bican přitahuje velké množství diváků a zájem médií o tuto aktivitu. O tři roky později vycházejí vůbec první pravidla nohejbalu, jejichž autory jsou pánové Borkovec a Kulhánek. V počátcích nohejbalu se objevují zvučná jména z oblasti sportu tehdejší doby. Můžeme jmenovat například volejbalisty Borkovce, Anděla, Kulhánka st., Veselého, Krause. Z fotbalistů to byli Seifert, Čapek, Svoboda, Šimperský, Pešek a hokejisté bratři Hanzlové. Za autora názvu tohoto sportu je považován fotbalista Kožmín, který jej odvodil od slova volejbal.
„Nohejbal jako balet nad sítí.“
V roce 1945 zaujímá nohejbal již významné postavení a vyprodaná Lucerna byla tehdy svědkem nohejbalových dnů a to i za přítomnosti Josefa Bicana. V rozmezí 1953-1961 se hraje první dlouhodobá soutěž tzv. Trampská liga. Po této éře nastupují již oficiální soutěže jako jsou městské přebory, meziměstské utkání, okresní přebory, celostátní turnaj dorostu v Praze a vrcholem všeho bylo v roce 1969 založení mistrovství ČSR. Kdo si chtěl přečíst něco z učebních textů o nohejbale musel si počkat do roku 1970, kdy vychází první texty sepsané pány Kovandou a Ptákem.
Další významnou éru můžeme datovat v období 1971-1986 díky vzniku Českého nohejbalového svazu a jednotné organizace soutěže. V této době dochází k prvním kontaktům se zahraničím. Rozhodně si zapamatujte rok 1987 a zrození první mezinárodní nohejbalové asociace IFTA, ČSFR je však členem v roce 1991. Úspěšnost našich reprezentačních hráčů se prokázala na mezinárodním poli v roce 1995 a to zásluhou zisku prvního evropského poháru v trojicích. Roku 2000 přihlíželo přibližně 2500 diváků v prostějovské hale na první mistrovství světa u nás, kde Česká republika získává svůj první titul v jednotlivcích. Dne 16. října 2010 se Česká republika stala zakládajícím členem nové světové mezinárodní asociace Internationale Union de Futnet – UNIF.